W niedzielę Pierwsze Piętro miało przyjemność poprowadzić warsztaty w Domu Dziecka Tęcza. Było kameralne grono w bardzo różnym wieku.

Przywiozłyśmy ze soba mnóstwo śmieci:) - rzeczy, które zwykle wyrzucamy: trochę słoików, makulatury, skrawków materiałów, guzików, rolek z papieru toaletowego - planowaliśmy warsztaty o tematyce ekologicznej, o tym jak można te rzeczy wykorzystać, jak dać im drugie życie. Świat wokół nas zachęca do tego, aby ciągle mieć coś nowego, łatwo pozbywać się różnych rzeczy. W sklepach kupujemy nowe plastikowe zabawki, które już za chwile dzieciom się nudzą, a w dodatku nie rozbudzają dziecięcej ciekawości i kreatywności. Chciałyśmy pokazać młodym ludziom, że warto sięgnąć po elementy pozornie już niepotrzebne, bo mozna z nich stworzyć coś nowego, użytecznego. 

Warsztaty  zaczęliśmy od rysowania, choć od samego rysowania ważniejsze były rozmowy o tym, co to jest ekologia i dlaczego warto opiekować się środowiskiem, które nas otacza.

W trakcie dalszej pracy j okazało się jedank, że szczególnie dużo twórczej inwencji wyzwoliły cekiny, brokat i klej :) - elementy może mniej ekologiczne:) Pojawiły się jakieś tajemnicze mikstury i tajemnicze postaci. Wątki ekologiczne przewijały się raczej w rozmowach przy pracy niż w samych wytworach:) Obserwując to co się działo nabrałyśmy przekonania, że najważniejszy był sam proces twórczy, kreacja, zaspokajanie ciekawości - efekt końcowy był dużo mniej istotny dla twórców. Pozostaje liczyć na to, że z czasem, w miarę budowania wiedzy i świadomości, dzieci dostrzegą sens także w użytecznym ponownym wykorzystaniu różnych przedmiotów, i że satysfakcje bedzie budziło nie tylko twórcze działanie, ale także świadomość wagi niewielkiego nawet własnego wkładu w ochrone otaczającego nas świata.

Mamy nadzieję, że dzieci mile spedziły ten czas. Pozdrawiamy!

0 Komentarze
mar 20, 2017 By Ola